Tinnitus
Tinnitus alebo inak nazývaný aj ušný šelest, je nepríjemný zvukový fenomén, ktorý je vnímaný v hlave, v jednom alebo obidvoch ušiach. Môže mať charakter šumenia, pískania, zvonenia, praskania alebo klopkania, pričom jeho intenzita a charakter môžu byť premenlivé. Prechodnú skúsenosť s tinnitom udáva väčšina opýtaných, 17% ho vníma dlhodobo. Väčšina ľudí dokáže nepríjemné zvuky habituovať – odfiltrovať, odignorovať, avšak približne 4% postihnutých udáva výrazné negatívne zasahovanie do kvality života akými sú napríklad poruchy spánku, emocionálny stres alebo depresia. Tinnitus vo zvýšenej miere postihuje ženy a ľudí medzi 40.- 60. rokom života. Nie vždy musí byť príznakom ušnej choroby.
Objektívny tinnitus
Je objektívne registrovateľný zvukový fenomén, ktorý okrem postihnutého počuje aj druhá – vyšetrujúca osoba. Tvorí iba 1 promile všetkých šelestov. Pri cievnych anomáliách alebo nádoroch hlavy a krku má charakter pulzného šelestu, pri chorobách sánky alebo svalov mäkkého podnebia má charakter pukania.
Subjektívny tinnitus
Tvorí väčšinu ušných šelestov. Jedná sa o zvukový fenomén, ktorý vzniká bez externého zdroja a vníma ho iba postihnutá osoba. Najčastejšou príčinou je poškodenie sluchového orgánu hlukom. Medzi faktory ktoré negatívne ovplyvňujú vznik tinnitu patrí starnutie, infekcia, intoxikácia, ale aj úraz a nadmerné užívanie liekov. Podľa najviac akceptovanej teórie profesora Pawela J.Jastreboffa zohráva pri vnímaní tinnitu dominantnú úlohu centrálny nervový systém a len sekundárnu poškodenie zmyslových buniek vo vnútornom uchu. Podľa tejto teórie vzniká tinnitus ako kompenzačný mechanizmus pri poškodení sluchových buniek a je zosilňovaný v podkôrových mozgových centrách. Ak dochádza k vyhodnoteniu nového zvuku ako „nedôležitý“ zvukový fenomén zaniká, naopak pripísaním negatívnej emócie, nebezpečenstva sa vnímanie tinnitu zosilňuje.
Vyšetrenie pacienta s tinnitom
Vyšetrenie pacienta s tinnitom patrí do rúk špecialistu otorinolaryngológa, alebo foniatra.
V rozhovore Vám budú kladené otázky ohľadom dĺžky trvania ťažkostí, charakteru, priebehu, a intenzity tónu. V rámci vyšetrenia absolvujete štandardné vyšetrenie uší, nosa a hrdla. Otimikroskopické vyšetrenie môže odhaliť niektoré ochorenia vonkajšieho alebo stredného ucha ako napríklad nadmerný ušný maz, zápal alebo porušené funkciu tzv. Eustachovej trubice, ktorých liečba môže zmierniť vnímaný tinnitus.
Audiológia
Je lekársky odbor, ktorý sa zaoberá sluchom a jeho poruchami. Špecializovanými audiologickými testami môžeme identifikovať charakter tinnitu a jeho zamaskovateľnosť, zmerať poruchu sluchu, ale aj precitlivelosť sluchového orgánu. Toto sa ďalej využíva pri liečbe tinnitu.
Delenie tinnitu
Podľa priebehu môže byť akútny, subakútny a chronický. Podľa časového priebehu kontinuálny a prerušovaný, pulzujúci. Podľa charakteru šum, tón, klikanie, zvonenie, praskanie.
Podľa stupňa maskovania:
I. počuje v tichu
II. počuje v normálnom prostredí
III. počuje aj v hluku
Stupeň hlasitosti a obťažovania tinnitu hodnotí škála od 1-10
Liečba tinnitu
Liečba objektívneho tinnitu sa odvíja od príčiny jeho vzniku.
Liečba akútneho tinnitu je medikamentózna.
V liečbe chronického tinnitu sa uplatňuje viacero terapeutických postupov:
- Medikamentózny
- Chirurgický
- Maskovanie tinitu
- Elektrostimulácia
- Biofeedback
- Akupunktúra
- Transkraniálna magnetická stimulácia
- Biostimulačný laser
- Kognitívne behaviorálna terapia
- Tinnitus retraining therapy TRT
Je zatiaľ najúspešnejšia liečebná metóda, princípom ktorej je pochopenie základu Jastreboffho neurofyziologického modelu tinnitu (viď vyššie).
Princípom je tzv. habituácia – vymiznutie reakcie na opakované podnety za využívania zvukovej terapie.
Výsledkom je zmena reakcie, nie absolútne ticho.